Teraz jest 15 gru 2018, 12:54

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 mar 2013, 12:55 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

Ok. Nabyłem sobie elektroniczny gadżet i teraz zupełnie się na tym nie znając latam, czytam, szukam.
Zauważyłem, że mapy topograficzne na telefonie to nie taka prosta sprawa - przynajmniej dla początkującego przy okiełznywaniu elektroniki mobilnej.
Uwzględniając Polskę ludzie głównie używają i polecają takich aplikacji jak: TrekBuddy i Androzic (prawda to czy fałsz?).
Podobnież można używać pod tymi aplikacjami map "geoportalowych" (choć te jak mniemam darmowymi nie są). Okazuje się, że nie jest to takie proste. By mapa funkcjonowała prawidłowo, szczególnie gdy używa się przy tym GPS, ta powinna zostać odpowiednio skalibrowana, zmodyfikowana itp. I dalej jak tak czytam wcale się nie uśmiecham. Jakieś dodatkowe aplikacje do konwertowania (zmiany systemu WIG, na system Pulkovo1942, Pulkovo1942...), ręczna konfiguracja katalogów do ręcznego wgrywania plików i ogólnie pierdylion czynności do wykonania, by dana mapa mogła funkcjonować prawidłowo.

Pytanie na koniec.
Czy istnieją jakieś aplikacje prostsze do okiełznania map "topo", a przy tym wystarczająco efektywne w użyciu?
Ważne by takie mapy mogły działać w trybie offline. Wyżej wymienione poza online, w off również podobno działają.

Z góry podkreślam. Nie zaprzestaję używania map drukowanych. Takowe zawsze używam. Pytam z czystej ciekawości, to po pierwsze, a po drugie dobrze mieć jednak jakąś alternatywę w razie zniszczenia bądź zgubienia papierowej.

http://www.vagabundog.pl

PostNapisane: 30 mar 2013, 14:04 
Założyciel
Założyciel

Trekbuddy + MOBAC
Mapy robisz takie jakie potrzebujesz, dodatkowo możesz robić punkty na mapie. Darmowe i do użytku offline. Ja na tych mapach jeździłem autem po Chorwacji i oczywiście wszystkie wyprawy po kraju. Ogólnie jestem zwolennikiem takich map. Mapa GSB w telefonie (ok 300 mb). Mapa GSB papierowa = około 2 kg papieru ;D

mój filmik:

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 30 mar 2013, 21:44 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

Danke za info - będę kombinował. :)
A gdzie filmik od obsługi Buddy'ego? :)

PostNapisane: 01 kwi 2013, 09:51 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

No to się trochę pobawiłem.

Pytanie do Krzyśka. W liście źródłowych map, tych z terenem Polski znalazłem tylko cztery rodzaje: OSMapa-Topo, OSMapa-Topo z hipsometrią (dość uproszczoną), UMP-pcPL oraz jakaś tam. Czy więcej źródeł nie ma?

Drugie pytanie. Wygenerowałem sobie mapę UMP-pcPL. Kilka fragmentów jest źle połączonych. Niby drogi, rzeki wszędzie ładnie zachowują swoją ciągłość, ale gdzieniegdzie są poucinane nazwy miejscowości. Czy tu powinno się coś korygować, czy tak po prostu jest?

Trzecie pytanie. Na pewnych obszarach widnieją dziwne "szlaki" (?), wyrysowane linią przerywaną, koloru fioletowego, o wektorach dość nieregularnych. Ogólnie linie prowadzą bez ładu i składu. Co to jest?

Trzecie pytanie najważniejsze. Już w telefonie, w TrekBuddy chcę uruchomić pozycję GPS, ustawić WPTy itp. Nie mogę tego wykonać. Pisze mi o jakichś błędach w Javie (?). Aplikacja została pobrana z GooglePlay jako wersja Androidowa. WTF?

PostNapisane: 01 kwi 2013, 10:11 
Założyciel
Założyciel

Cytuj:
W liście źródłowych map, tych z terenem Polski znalazłem tylko cztery rodzaje: OSMapa-Topo, OSMapa-Topo z hipsometrią (dość uproszczoną), UMP-pcPL oraz jakaś tam. Czy więcej źródeł nie ma?

W starszej wersji tego programu było jeszcze Google Maps i Google Earth. Ogólnie OS i UMP, to bardzo konkretne mapy, na których masz zaznaczone zarówno szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i drogi gruntowe, a także hotele, schroniska, parkingi, a nawet jakisnie na jurze (tylko trzeba patrzeć w odpowiedniej skali).
Cytuj:
Kilka fragmentów jest źle połączonych. Niby drogi, rzeki wszędzie ładnie zachowują swoją ciągłość, ale gdzieniegdzie są poucinane nazwy miejscowości. Czy tu powinno się coś korygować, czy tak po prostu jest?

A otwarłeś to jako mapę czy atlas? Bo jak jako mapę, to otwórz jaki atlas, a jak jako atlas to już nic nie da się z tym zrobić (ew. możesz spróbować zrobić mapę jeszcze raz).
Cytuj:
Na pewnych obszarach widnieją dziwne "szlaki" (?), wyrysowane linią przerywaną, koloru fioletowego, o wektorach dość nieregularnych. Ogólnie linie prowadzą bez ładu i składu. Co to jest?

Szczerze Ci powiem że nie mam pojęcia, na pewno nie są to żadne drogi, ani ścieżki :D Wydaje mi się że niektóre z tych linii to mogą być granicę województw albo gmin. W każdym razie = nie patrzeć na nie :P
Cytuj:
Trzecie pytanie najważniejsze.

"4. Konfiguracja: (wystarczająca by program działał )
Będzie w języku US, bo tak łatwiej wytłumaczyć. (potem zajmiemy się konwersją na PL)
Menu Basic – ja nic nie zmieniałem.
Desktop – uruchomiłem „Fullscreen” „Safe colors” „no question– (nie pyta np. o zmiane mapy na default)” „show trail -(pokaż ścieżkę)” „Decimal -(dokładniejszy odczyt GPS)”
„HPS” „OSD basic” „OSD extended” -W sumie w tej zakładce nie da się czegoś popsuć – może inne ustawienia wam przypadną do gustu.
Misc – „lowmem I/O, safe renderer, large atlases, numeric imput hack” - to bezwzględnie musi być WŁĄCZONE - Inaczej będzie głupiało przy wgrywaniu map, a bez „numeric imput hack” nie ustawicie wszystkiego do końca. (zrestartujcie aplikację)
Location – Bluetooth oczywiście internal.
Dodatkowo trzeba powalczyć z ALT correction → wejdźcie na zakładkę gdzie wpisuje się korekcję (w metrach) i przytrzymajcie dłużej klawisz # - to jest ten słynny numeric imput hack..jaką wartość wpisać ?– u mnie ok -35m. Ale wciąż z tym walczę.
Problem jest na tyle skomplikowany że gdy GPS traci jakość sygnału – przełącza się w tryb 2D i „pływa” w wysokości. Stąd testować trzeba najlepiej w terenie otwartym ze znaną wysokością. A i tak nie należy przykładać zbytniej wagi do wskazań wysokościomierza. Tanie modele tak mają. ok. wracamy do ustawień:
GPX dt (s) – możemy zmienić częstotliwość zapisu w pliku danych GPX – przydatne gdy jeździmy np. rowerem.
Navigation. - Ja właściwie nic nie zmieniałem, nie czułem takiej potrzeby.

5. CMS.- Bez tego program chodzi, ale jest jakby to powiedzieć, upośledzony. Po wgraniu go, będziemy mieli po dwukrotnym naciśnięciu klawisza # panel cms.
Ja osobiście polecam ten
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2923 . instalacja polega na zciagnięciu plików, wgraniu ich w katalog na karcie pamięci o nazwie ui-profiles (karta/trakbuddy/ui-profiles).
Po wgraniu wszystko powinno grać. Możecie poczytać do końca temat tego CMS. Na 5 stronie jest jeden plik, którego podmiana poprawia troszkę wskazania wysokości, ale i tak cudów się nie spodziewajcie.

Nasz model telefonu nie wspiera wysyłania informacji o ilości znalezionych satelit i jakości sygnału - stąd CMS`y, które mają taka funkcję nie będą pokazywały prawdziwych wartości, albo będą puste pola.
Po CMS poruszamy się "strzałkami lewo prawo". zauważcie że gdzieniegdzie wciśniecie strzałki "w górę" zmienia opcje wyświetlania, (np okno ALT - ilość czasu w tabeli wysokości)."
Źródło

Warto również włączyć sobie pokazywanie pokonanej drogi jakaś grubą kreską :D
Cytuj:
A gdzie filmik od obsługi Buddy'ego?

Narazie nie ma :(

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 01 kwi 2013, 10:24 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

Wybrałem sobie OS z hipso. Ustawienia pozmieniałem. A tego CMS'a - muszę się rejestrować by go ściągnąć? Nie masz plików u sibie byś mógł podesłać mailem? :)

ok - ogarnąłem jako "guest" :) - dzięki za pomoc

Strefa czasowa: UTC + 1