Teraz jest 14 gru 2018, 06:58

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 paź 2012, 09:30 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

Admin napisał(a):
Im więcej i dalej podróżujemy tym więcej sami się uczymy. Jeżeli działamy tylko w jednym rejonie (w dodatku niezbyt wymagającym) nasza wiedza i doświadczenie będzie bardzo wybiórcze.

Rozumiem. To tak jak u mnie - jest to wybiórcze, gdyż nieczęsto miałem okazję działać "survivalowo" na nieznanych terenach. Stąd moje zainteresowanie jakimś ciekawym szkoleniem.
Ale jeden link, który podałeś do człowieka z Olsztyna mnie zaciekawił. A raczej jego postać - fajne podejście do sprawy.

http://www.vagabundog.pl

PostNapisane: 24 paź 2012, 19:56 

http://lupussurvival.blogspot.com/2012/ ... gacja.html
Piszę bloga sobie czasem z nudów:) Astronawigacja jest moim ostatnim (narazie tematem). Oczywiście jak będę miał czas to będę pisał na blogu więcej.

PostNapisane: 05 lis 2012, 17:50 

Ponoć można też użyć księżyca ale szczerze mówiąc nie sprawdzałem na ile skuteczna ta metoda.

Pierwsza kwadra
- O godzinie 24:00 księżyc jest na wschodzie
- O godzinie 6:00 księżyc jest na południu

Pełnia
- O godzinie 18:00 księżyc jest na wschodzie
- O godzinie 24:00 księżyc jest na południu
- O godzinie 6:00 księżyc jest na zachodzie

Trzecia kwadra
- O godzinie 18:00 księżyc jest na południu
-O godzinie 24:00 księżyc jest na zachodzie

PostNapisane: 16 lis 2012, 11:26 
Witam,
Jakoś tak obiło mi się o uszy że ktoś tutaj coś ma do nas.
Już wyjaśniam.
To że Admin nas nie lubi jest związane raczej z tym że darłem z niego łacha jak szykował się do Marszu Śmierci. Przynajmniej napisałbyś prawdę.

A co do nawigacji na gwiazdy. Bo to też był przytyk do nas. Z tego co się orientuję jesteśmy jedyną firmą w Polsce która prowadzi takie zajęcia z nocnej nawigacji. Są to zajęcia dla zamkniętych grup stworzonych z uczestników wcześniejszych szkoleń dlatego wiemy już że mają pojęcie o "normalnej" nawigacji.
I zdziwiłbyś się ale za każdym razem udaje im się maszerować w nocy orientując się za pomocą kilku gwiazdozbiorów na dystansie 7 do 9 km. Każdej grupie udało się trafić w kwadrat 500x 500 metrów.
Trasa wiodła większości przez las.
wątpliwe natomiast wydaje się użycie do tego celu mrowiska, którego znalezienie w nocy graniczy z cudem. A już znalezienie mrowiska które wskazuje północ to praktycznie rzecz niespotykana.
Gdy nie ma gwiazd budujemy kompas.

Pozdrawiam
Super

PostNapisane: 16 lis 2012, 12:44 
Założyciel
Założyciel

Witam Pana od Drzyzgi :mrgreen:
Panie Pawle, nie wydaje mi się by ktoś w tym wątku użył nazwy Pana firmy więc nie za bardzo wiem w czym ma Pan problem.

Co do nawigowania gwiazdami, wydaje mi się że wyraziłem się dosyć jasno w moich poprzednich postach. Takie coś jest możliwe jednak nie w każdych warunkach i nie w każdym terenie, co wydaje się dość oczywiste.

Dodatkowo bardzo mi miło że pamięta Pan "Marsz Śmierci", naszą akcję SEO która wrzuciła jeden z moich produktów w TOP 3 w Google, generując przy tym miażdżąco więcej korzyści niż strat - jeśli w ogóle można o takowych mówić.
Widzi Pan tak się składa, że survival nie jest moim głównym źródłem dochodu, a ja o wiele bardziej lubię podróżować i organizować wyprawy niż prowadzić zajęcia survivalowe dla dzieci, młodzieży i osób niedoświadczonych - wszak to bardzo szczytna idea, pisze to bez ironii.

Jednak nie ukrywam że posiadanie pewnych umiejętności survivalowych znacząco pomogło mi np. przejechać samemu Polskę rowerem w 77 godzin, czy ukończyć Kierat w krótkich spodenkach i bawełnianej koszulce. Aktualnie przygotowuje się do kilku mniejszych wypraw, które mają mnie przygotować do ponad 1,5 miesięcznego wyjazdu podczas którego przez znaczą cześć czasu będę zdany na siebie - niestety nic więcej na chwilę obecną nie mogę zdradzić, jednak domyślam się że czasem wpada Pan na abc-survival to z pewnością się Pan dowie, a jak nie to przeczyta Pan w prasie :)

Niestety Panie Pawle, ale prawda jest dość brutalna. Abc-survival jest jednym z kilku moich projektów, które mogły powstać dzięki mojej pasji do podróżowania i chęci poszukiwania mocnych wrażeń. Osobiście uważam że bardzo fajnie, że prowadzą Panowie takie szkolenia jednak działacie zupełnie poza moim obszarem zainteresowania. Mając w pamięci wypady które mam już za sobą i mając świadomość tych które planuje, takie "zaawansowane" szkolenie jest dla mnie jedynie fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Niech nie odbiera Pan tego jako przytyk, ale ja w wieku 17 lat spędzałem samotne noce w Beskidach więc takie osiągnięcia słabo pobudzają moją wyobraźnie. Osobiście nic do Państwa nie mam (kiedyś co prawda wpadł Pan w dyskusję w "Marszu Śmierci", jednak takie było założenie tamtej wyjątkowo udanej kampanii). Niestety (albo i stety) bardziej czuje się podróżnikiem, niż survivalowcem. Co nie zmienia faktu że czekam na relację z organizowanego przez Was marszu na 100 km, pomimo tego że pogoda wyjątkowo dopisuje to i tak wzięcie obcych ludzi na taki wysiłek jest bardzo odważnym posunięciem.

Pozdrawiam

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 16 lis 2012, 20:32 
Heh
myślałem że to jest o nawigacji nocnej a nie o tym jakim jesteś podróżnikiem. Ale widzę że lekko trzeba dotknąć a maszyna samoobronna rusza. Po co mi to piszesz? Podnosisz się na duchu?

Skupmy się na merytorycznych tematach.

Jak napisałem że się da to od razu zmiana tonu że nie sprecyzowałeś swojej wypowiedzi. OK.

Kolego Kosodrzewino przeczytaj może drugiego posta w tym temacie. Jest tak jak byk o mrowiskach. Wiem że chcesz się wykazać ale trzeba być czujnym.

I teraz kluczowe pytanie. Proszę o szczere odpowiedzi.
Skupiamy się na merytorycznych tematach ?
w tym wypadku o nawigacji ? Czy będziemy toczyć potyczki?

PostNapisane: 16 lis 2012, 21:16 
Założyciel
Założyciel

Panie Pawle, nie zmieniam ani zdania, ani tonu - proszę nie dorabiać sobie ideologii do każdej brzozy. Zresztą nie wydaje mi się żebym musiał się przed Panem bronić bo to zwyczajnie nie ta liga i nie ten poziom.
Jeżeli chce się Pan podzielić z Nami swoją wiedzą z zakresu nocnej nawigacji bardzo się cieszymy. Jeżeli natomiast chce Pan pokazywać Nam swoją wyższość okraszoną młodzieżowym językiem wypadających z ust dorosłego faceta to lepiej sobie odpuśćmy.

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 16 lis 2012, 22:34 
Już się podzieliłem.
gwiazdy lub kompas

PostNapisane: 19 lis 2012, 11:14 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

super napisał(a):
Witam,
...
wątpliwe natomiast wydaje się użycie do tego celu mrowiska, którego znalezienie w nocy graniczy z cudem. A już znalezienie mrowiska które wskazuje północ to praktycznie rzecz niespotykana.

Witam również.
Pozwolę się nie zgodzić. Szukanie mrowiska nocą jest, owszem, jak najbardziej bezsensownym przedsięwzięciem. Jednakże przypadkowe napotkanie takiego mrowiska pozwala nam na pewne zorientowanie się w terenie.
Wiadomym jest fakt, że mrówki lubią słoneczko więc ich mrowiska w większości przypadków usytuowane są od strony południowej pobliskiego drzewa. Reszta wybiegających od tej zasady mrowisk, to najpewniej mrowiska przesiedlone przez człowieka, a z czasem i tak opuszczone przez mrówki. Stronę południową należy wziąć w cudzysłowie, gdyż nasłonecznienie w danym miejscu jest również uwarunkowane zadrzewieniem w okolicy. Jeśli takie mrowisko znajduje się powiedzmy na granicy polany, możemy być pewni, że usytuowanie mrowiska jest w ściśle południowym od drzewa kierunku. Jeśli teren nie jest na tyle otwarty, trzeba przyjąć granicę błędu, zależną od światła, które w ciągu dnia może przez dłuższy czas padać na mrowisko i je ogrzewać.
Upierdliwe to by były analizy i nie warte zachodu. Wszak szukamy północy, do tego nocą. Stąd też może i pewien sceptycyzm co do mrowisk. Ale jest możliwym ułatwienie sobie wyznaczenia kierunku dzięki mrowisku, traktowanym jako kierunek umiarkowanie precyzyjny. ;)
Zresztą we wspomnianym, drugim poście napisałem również, iż przy pewnych metodach należy się liczyć z mniejszą lub większą granicą błędu.

http://www.vagabundog.pl

PostNapisane: 21 gru 2012, 12:52 

Co by dalej kontynuować temat :)

http://lupussurvival.blogspot.com/2012/ ... upkow.html

może się przydać:)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1