Switch to full style
Jak rozpalać, przenosić i wykorzystywać ogień.
Odpowiedz

Re: Rozpalanie ognia w zime

13 gru 2012, 19:07

tomasz249 napisał(a):właśnie, a jak radzicie sobie ze zgrabiałymi palcami w zimie?


Polecam ogrzewacz. Używam inny, ale spisuje się wyśmienicie. I można na bieżąco reaktywować, choć wymaga to podgrzewania wody do poziomu wrzątku i utrzymania w nim podgrzewacza, co zimą na powietrzu może być upierdliwe, ale możliwe.

przykład:
http://www.ogrzewacze.net/details.html?id=7

Re: Rozpalanie ognia w zime

14 gru 2012, 19:09

tomasz249 napisał(a):właśnie, a jak radzicie sobie ze zgrabiałymi palcami w zimie?to zależy, czy jesteś sam, czy z dziewuchą ;)

Re: Rozpalanie ognia w zime

11 lis 2013, 09:21

nomad napisał(a):

tak między nami ;) czym różni się rozpalanie ognia w zimie czy na wiosnę, albo w lecie? gdybyś zapytał jak radzimy sobie ze zgrabiałymi ręcami ;) no to ok, znalazło ny się parę patentów ;)


Zgadzam się zupełnie z nomadem, przy silnie ujemnych temperaturach czuję się jak ryba w wodzie, co więcej zazwyczaj im zimniej tym powietrze jest bardziej suche a przy wietrze, który potęguje odczuwanie zimna otoczenie staje się bardziej suche i nie widzę problemu z przygotowaniem porządnego opału. Co innego kiedy mamy temperaturę w okolicach zera i mamy do czynienia np. z gołoledzią, czyli zamarzającym deszczem, lub mżawką lub zacinającym śniegiem z deszczem (albo niski pułap gęstych chmur i mżawka) kiedy prawie wszystko wokół nas jest albo pokryte lodem albo kompletnie mokre. W takich przypadkach posiłkujemy się własnymi zapasami rozpałkowymi lub rozglądamy się za uniwersalnymi rozpałkami np. kora brzozowa, podkorze z uschniętych drzew lub z uschniętego drewna strugamy wióry lub drzazgi na nasze ognicho.

Rozpalanie ognia w zime

20 gru 2013, 21:38

Polecam w zimie rozpalania owego ogniska na podstawie czy to z kory , czy to z poukładanych gałęzi. Susz jeśli kładziesz na ziemi czy sniegu bardzo szybko wilgotnieje i starania w zbieraniu go mogą pójść na marne w przypadku gdy rozpalasz krzesiwem lub łukiem

Rozpalanie ognia w zime

15 sty 2014, 22:03

Moim zdaniem aby rozpalić ogień należy zebrać trochę średnich patyków i ułożyć je a następnie za podpałkę doradzam suchą część kory z prawie każdego drzewka

Rozpalanie ognia w zime

26 paź 2014, 11:54

A moim zdaniem przydatne może być paliwo do zapalniczek lub turystyczne a jak już się rozpali to zapali się wszystko
Odpowiedz