Teraz jest 25 cze 2018, 01:15

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 cze 2016, 21:03 

Witam serdecznie, w najbliższym czasie (za około miesiąc) planuję wybrać się w pieszą podróż z Zabrza na Mazury. Nie będzie to zupełny spontan bo trasę mniej więcej chcę zaplanować, przygotować ekwipunek itd. Ale na męczenie się z prawem nie mam siły... I tutaj leży spory problem, bo niestety przyszło mi żyć w czasach do których zupełnie nie pasuję (czytaj- w których nic nie wolno nam robić). Czytałem już sporo ale wszędzie to samo- nie wolno rozbijać namiotu ani rozpalać ognia w miejscach do tego nie wyznaczonych, wprawdzie trasę będę miał zaplanowaną ale nie co do kilometra na dzień, ani tego gdzie zatrzymam się na noc, po prostu luźna wędrówka w danym kierunku, więc nie pasuje mi ustalanie wcześniej takich checkpointów. Poza tym nie chcę spać przy ludziach na jakiś polach namiotowych czy przy piknikowych stoliczkach. Marzy mi się po prostu taka samotna spokojna wędrówka, wieczorem ognisko, namiocik, i w nocy spokojny sen bez obawy, że przyjdzie leśniczy i wypisze mandat na jakąś niebotyczną sumę. Jakie są doświadczenia w tej kwestii? Czy faktycznie trzeba się o to bać? Bo w sumie ile razy po lesie chodziłem nie spotkałem leśniczego i to raczej nie dziwne bo na jednego przypada pewnie kilkadziesiąt ha (ale w sumie nie zatrzymywałem się przecież na dłużej).
A i PS. jeżeli nawet zrobię to ognisko na jakiejś polanie, te przepisowe 100 m od lasu (co będzie w zasadzie chyba nawet wygodniejsze) to z tego co się orientuję ten fakt i tak nie uchroni mnie od mandatu w razie jakiejś kontroli prawda?

Pozdrawiam ;)

PostNapisane: 16 lip 2016, 14:16 

Zajmuję się turystyką ponad 20 lat,niezbyt rozumiem twoj problem...przeciez spać w Pl mozna własciwie wszędzie.
Spałem w rezerwatach ścisłych,paliłem ogniska w parkach narodowych,czasem z namiotem byłem 100m od granicy panstwa ...kilka razy podjechała to straż graniczna,czy straż parku i nigdy nikt mi mandatu nie wypisywał. Często wsiadam w bla bla,wysiadam w nocy w jakimś lesie i rozbijam namiot,ostatnio akurat w miejscu wycinki wiec rano o 6 pilarze z siekierami,piłami,traktor :lol: no al e o 2 w nocy nie chciało mi się sprawdzać terenu w około. Jeśli nie masz tak zwanej gadany i umiejetnosci przekonywania to stosuj kilka rad typowych turystów:

Ognisko w dole lub dobrze obłożone kamieniami,piaskiem,porzadek na biwaku.Worek z śmieciami. Rozbijasz się wieczorem by ktoś postronny nie zauważył.Unikasz miejsc gdzie można podjechać autem i walają się butelki po piwie,opakowania po prezerwatywach. Ruiny,pustostany tez mają swoich lokatorów.

Chcesz spać zupełnie spokojnie z gwarancja ze nikt nie podejdzie? Szukaj w lasach ogrodzonych szkółek.Sciagasz siatkę z gwozdzi,wchodzisz i zamykasz za sobą. W tych kwadratach nie ma zwierząt a i przygodny grzybiarz tam nie wlezie.

Nie widzę żadnych problemow z wędrówką przez Polskę, wchodzisz na zdjecia lotnicze i szukasz na każdą noc jakiegos lasu,miejsca zadaszonego,cos do spania ,oraz znaczysz zródła wody na całej trasie, sklepy ,itp.Nie wiem czy bierzesz namiot,czy masz zamiar kupować jedzenie w zwykłych sklepach itp.

Strefa czasowa: UTC + 1