Teraz jest 13 gru 2018, 00:46

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przespana Noc
PostNapisane: 25 sty 2015, 18:33 

Witam, u skraju czerwca mam zamiar wyruszyć w góry z kapcia.
Wezmę ze sobą plecak, kompas, butelkę na wodę, słoiczek na jagódki i jakieś inne drobiazgi tak żeby się nie obciążać za bardzo.
Nie chcę chodzić z plecakiem na plecach, który wygląda jak głaz. Szkoda mi pleców i energii, żeby się tak garbić i czuć niewygodnie.
Moje pytanie brzmi bo już nie raz nocowałem w lesie.
Czy jest jakiś sposób(skupiając się tylko na temperaturze), żeby w samych spodenkach i koszulce
przespać smacznie noc ?

Nie boję się zwierząt, jakiś stuków puków i tym podobnych, jedyny mój problem w wyprawie to
NOC.
Żeby mieć siłę robić kilometry muszę się po prostu wyspać :) Nie chcę brać namiotu, śpiworu i tym podobnym.
Teraz jest zima i na testy nie ma szans. Myślałem o budowaniu na miejscu noclegu
jakiś szałas lub wkopywaniu się w ziemię z odsłoniętą twarzą.
Na pewno muszę osłonić się od wiatru, który jest nieznośny w uczuciu chłodu.
Czy może jednak warto by było zabrać ze sobą choćby koc ? Ale
głównie czekam na inne propozycje :)
Pozdrawiam :) !

PostNapisane: 25 sty 2015, 18:47 
Założyciel
Założyciel

W samych spodenkach i koszulce nie spałem, ale spałem w samym mundurze w październiku i listopadzie.
Rozpalasz ognisko, kładziesz do niego duże płaskie kamienie na kilka godzin (2-3). W tym czasie kopiesz dziurę w ziemi około 20-30 cm, tam wrzucasz kamienie i zakopujesz (jak zrobisz to na mokrym terenie albo w zimę, to ziemia zacznie parować i zrobić się straszne błoto i syf). Takie kamienie oddają ciepło całą noc, jednak jak zakopiesz je zbyt płytko to ziemia tak się nagrzeje że nie da się leżeć.

Pozostaje tylko przykryć się gałęziami z liśćmi i śpisz jak dzikie zwierze.

Oczywiście podaje to w celach informacyjnych, jak w nocy zacznie padać, a temperatura znacznie spadnie możesz mieć spory problem. Lepiej brać śpiwór i chociaż płachtę żeby zrobić sobie jakiś daszek. Teraz to niewiele waży, a komfort większy. Sam często śpię na samej karimacie i w śpiworze - bez żadnego zadaszenia.

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 25 sty 2015, 20:01 

Tak jak Krzysiek mówi, możesz zrobić jak chcesz ale nie wydaje mi się aby spanie bez dłuższej odzieży niż bielizna było rozsądne. O zdrowie jednak trzeba dbać, to nie okres wojny że trzeba wytrzymać w tym co się ma

PostNapisane: 25 sty 2015, 20:09 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

Marqs.G napisał(a):
O zdrowie jednak trzeba dbać, to nie okres wojny że trzeba wytrzymać w tym co się ma

To prawda. A przymuszony do sytuacji kryzysowej czlowiek i tak nie ma pojecia ile moze zniesc, i do czego sie zmusic by przetrwac. Nawet bez wczesniejszych prob i symulacji.

http://www.vagabundog.pl

PostNapisane: 25 sty 2015, 20:25 

x3
pamietaj, że niedźwiedzia się możesz nie bać, ale jak Cię komary zetną w nocy to oka nie zmrużysz. i bez długich galotów nic nie zdziałasz. W czerwcu są też meszki, nie wiem jak w górach co prawda.

PostNapisane: 26 sty 2015, 01:12 
Założyciel
Założyciel

Na wszelkiego rodzaju latające stworzonka (mam na myśli komary, pszczoły, meszki, a nie bociany) dobrze się sprawdza dym z ogniska. Wystarczy wrzucić trochę mokrego drewna i niech dym leci na Ciebie. Nie tak skuteczne jak off, ale daje wyraźną poprawę.

Drugim sposobem na komary jest gruby sweter, luźne spodnie i coś na głowę (najlepiej kominiarka + kaptur). Zwijamy się w kłębek i śnimy o obiedzie.

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 26 sty 2015, 09:27 

Ze zdrowiem nie mam większych problemów, a wszelkie
niedogodności zdrowotne staram się eliminować ;)
Myślałem nad wzięciem śpiwora, ale to już dodatkowa objętość
i mały ciężar. Owady niech se gryzą, chociaż pory pootwierają ;)
Ze śpiworem noce byłyby przyjemniejsze, ale za to dnie cięższe
i mniej komfortowe w podróży, a zależy mi na jak najmniejszej ilości
sprzętu. Może jest jakiś sposób żeby się czymś wysmarować
co zmniejszy uczucie chłodu, bądź (co by mnie bardzo cieszyło :) )
całkowicie je wyeliminuje :)

PostNapisane: 26 sty 2015, 10:25 

WestBoyMister napisał(a):
Może jest jakiś sposób żeby się czymś wysmarować
co zmniejszy uczucie chłodu, bądź (co by mnie bardzo cieszyło :) )
całkowicie je wyeliminuje

Tak jest... Końska Maść Rozgrzewająca... Mam nadzieję że nie jesteś jak mój brat na nią uczulony, bo wtedy ona nie rozgrzewa a wręcz pali. Tak jak wspomniałeś. To eliminuje tylko uczucie chłodu. Tak samo jak alkohol w zimie. Jeżeli naprawdę uparłeś się na nie zabieranie śpiwora, to jednak poleciłbym Ci nie biegać w krótkich spodenkach i koszulce, tylko zabrać zamiast śpiwora ciuchy na zmianę, czyli długie spodnie i bluzę (kurtkę itp). Na noc ubierz się w długie spodnie, bluzę, a kurtką się przykryjesz. Pod spodem gałęzie, mech lub cokolwiek co izoluje od ziemi. Chyba sprasowane ciuchy zajmują mniej miejsca niż śpiwór.
Zresztą klimat w górach zmiennym jest. Dziś w nocy może być pięknie a jutro może być halny... Trzeba brać to pod uwagę.
WestBoyMister napisał(a):
Owady niech se gryzą, chociaż pory pootwierają

Ciebie chyba nie napadło nigdy stado komarów i meszek :D

PostNapisane: 26 sty 2015, 11:44 
Założyciel
Założyciel

No chyba mało wiesz o meszkach i komarach, bo to one będą największym problemem. Swojego czasu po 40 minutach leżenia w lesie miałem na twarzy koło 50 bąbli.

PostNapisane: 26 sty 2015, 15:26 

Ja tam o nich nigdy nie myślałem i jakoś mnie raz omijały raz kąsały.
Mi drobne owadziki nie przeszkadzają, tylko temperatura w nocy :mrgreen:
A wracając do sedna tematu, czy znacie jeszcze jakiś sposób na cieplejszą noc ?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1