Teraz jest 17 sie 2018, 04:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lut 2013, 20:23 

Węzeł ratowniczy jak sama nazwa wskazuje, służy nam do ratowania poszkodowanego poprzez np. wyciągnięcie go z głębokiego dołu itp.
Właściwością tego węzła jest to, że pętla się nie zaciska. A zaciśnięty węzeł (oczywiście dobrze zawiązany) nie ma prawa się rozwiązać.
Czy inna nazwa węzła ratowniczego to: węzeł skrajny tatrzański??
w sieci szukałem instrukcji wiązania pewnych węzłów i natrafiłem na tę stronkę: http://instrukcja.pl/i/wezly_wspinaczkowe
Tam jest nazwa WĘZEŁ SKRAJNY TATRZAŃSKI. Co bardzo mnie zdziwiło to, że trzeba wykonać dodatkowy węzeł zabezpieczający na końcu liny. (przykładowo ósemkę)
Niewiem co autor miał na myśli, ale ja wiązałem już kilkaset razy ten węzeł i nijak nie szło mi go rozwiązać pociągając go za oba końce.
Może autor miał na myśli nie zaciśnięty dobrze węzeł?? w sumie to by odbiegało od profesjonalizmu wspinaczki:D
Jeśli to prawda co tam jest napisane, to cały czas żyłem w błędzie??? OMG :D

Belladonna proszę pomóż, bo wiem, że Ty masz z tym do czynienia na codzień :)

PostNapisane: 05 lut 2013, 21:34 
Założyciel
Założyciel

Węzeł skrajny tatrzański i węzeł ratowniczy to dwa te same węzły z tą różnicą że w tatrzańskim robisz ten dodatkowy węzeł. Spotkałem się też ze stwierdzeniem że nazwy skrajny tatrzański używają eksperci, a ratowniczego amatorzy :P :P

Jak już jesteśmy przy wyciąganiu z dołu - kiedyś musieliśmy jednego chłopaka wciągnąć na drzewo tak na wysokość 4 -5 metrów. Jak nie masz bloczków to niezła harówka :D

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 05 lut 2013, 22:05 

Krzysiek napisał(a):
Węzeł skrajny tatrzański i węzeł ratowniczy to dwa te same węzły z tą różnicą że w tatrzańskim robisz ten dodatkowy węzeł.

Czyli jednak nie to samo :)
Dodatkowy węzeł jest po to, żeby się ten podstawowy węzeł nie rozwiązał?? czy do czegoś innego służy?
Czy używana nazwa przez ekspertów jest znana na świecie? Czy tylko nasi eksperci tak mówią?

PostNapisane: 06 lut 2013, 09:45 

To po postu dodatkowe zabezpieczenie - tu kłania się geneza nazw i ich pochodzenie:
w. ratowniczy - używany na wodzie - wystarczy się oplątać i można delikwenta wciągać z wody na łódź (ruch poziomy, nie grozi upadek)
w. tatrzański skrajny - używany na wysokościach - trzeba się oplątać, zabezpieczyć węzeł i można wciągać gościa do góry (ruch pionowy, ryzyko upadku)

PostNapisane: 04 lip 2013, 14:31 

Więc tak z doświadczenia powiem, że węzeł ten trzeba zabezpieczyć. Dlaczego?
Dlatego że nawet jak go zaciśniesz i zchowasz odpowiednią długośc liny wychodzącej z węzła a węzeł ten jest stosowany cały dzień i np. jesteś na dachu i chodzisz lewo prawo tu naciągasz tu popuszczasz tu w lewo tu w prawo to powiem tak, że się rozwiązuje :).

PostNapisane: 05 lip 2013, 20:55 

Trzeba zabezpieczać ósemką albo jak yosemite bowline. Nie chodzi o rozluźnienie węzła tylko o to że źle obciążony może "przeskoczyć" w inną formę węzła który już nie jest bezpieczny.

PostNapisane: 29 lip 2013, 19:25 

Jak węzeł jest dobrze zawiązany czyli zaciśniety to jak może przekoczyć?

PostNapisane: 02 sie 2013, 21:01 

Wystarczy źle go obciążyć. Ratowniczy wymaga obciążenia za wolny koniec. Jeśli obciążysz tylko pętlę rozciagając ją to nie zaciśnie się prawidłowo.

PostNapisane: 11 sie 2013, 16:57 

Każdy węzeł należy odpowiednio obciążać, 8 też możesz ciągnąć tak, że będzie działał na rozerwanie go.

PostNapisane: 12 sie 2013, 06:50 

Dlatego wymyślono motyla alpejskiego ;-) (używam równie często jak ósemkę, ratowniczy używam tylko do hamaka bo łatwo się wiąże)
Nie ma węzłów "do wszystkiego".

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1