Teraz jest 10 gru 2018, 05:43

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Filtry do wody
PostNapisane: 08 cze 2015, 17:20 

Na wstępie - jeśli wybrałem zły dział to poproszę o przeniesienie tematu. Nie wiem czy nadaje się jako "woda" czy też "gadżety". Ale do sedna. Ostatnio myślę co raz częściej nad zakupem jakiegoś filtra do wody. Wiadomo, że do plecaka jestem w stanie zapakować ileś tam litrów wody, ale woda jak wiadomo swoje waży. Wiem, jak budować prowizoryczne filtry w terenie, ale.. No właśnie jest ale... Z tego względu, że nie zawsze jesteśmy w stanie znaleźć materiałów do budowy takiego filtra.. Moje pytanie brzmi czy ktoś posiada jakiś z takich osobistych filtrów słomkowych, z pompką czy też bidonem? Czym się kierować przy zakupie takiego czegoś, no i czy sprawdza się w terenie. Każda opinia mnie interesuje :)

PostNapisane: 10 cze 2015, 22:10 

osobiście nie używam żadnych tego typu filtrów...
Zawsze mam przy sobie, kawałek materiału, szmatki cokolwiek, przez co mogę oczyścić wodę mechanicznie.
Jeżeli chodzi o bakterie, to można zaopatrzyć się w tabletki do uzdatniania wody, bądź ją przegotować.

Ale...

Znajomy jeden kupił jakiś filtr w zwykłym supermarkecie za 10zł do oczyszczania 50l wody. Wrzucało się go poprostu w naczynie i czekało się 20 min. Tak było napisane w instrukcji.
Wyglądało to jak plastikowa rurka rozmiarów mniej więcej pustej rolki po papierze toaletowym. W środku kilka rodzajów sitek, coś podobnego do waty i chyba węgiel aktywny, albo jakieś inne ustrojstwo... Węgiel powinien brudzić ręce a to bardziej przypominało grafit.. niewiem, nie znam się... na opakowaniu nie było napisane co to takiego... Było to w postaci granulek.

Czy filtr działał? Mechanicznie tak sobie... kompletnego mułu bym mu nie dał wyczyścić... a z bakteriami, też nie wiadomo... nic po wypiciu wody nam nie dolegiwało...

PostNapisane: 11 cze 2015, 07:54 

Większość filtrów działa podobnie, czyli w dużym uproszczeniu jak sito.
Te najlepsze potrafią usunąć bakterie, wirusy, zredukować ilość metali cieżkich, a nie tylko poprawić smak wody i czy jej kolor.
Sensowne filtry "turystyczno-survivalowe" kosztują około 100 zł, za mniej to są zabawki, chyba że masz dojście bez vatu.

Bardzo fajne zestawienie, który filtr jest najskuteczniejszy przeczytałem ostatnio w "Przygotowani przetrwają", w miejscu gdzie autor omawia metody oczyszczania wody na potrzeby plecaka BOB (ucieczkowego-ewakuacyjnego).

PostNapisane: 11 cze 2015, 07:56 

p.s.
Ma ktoś do sprzedania filtr do wody - pochodzący z polskiego wojska, ten cieniutki, jak pisak.
Ewentualnie sprawdzał ktoś co jest w środku?

PostNapisane: 11 cze 2015, 20:50 

Strazak napisał(a):
Bardzo fajne zestawienie, który filtr jest najskuteczniejszy przeczytałem ostatnio w "Przygotowani przetrwają", w miejscu gdzie autor omawia metody oczyszczania wody na potrzeby plecaka BOB (ucieczkowego-ewakuacyjnego).

czy nie za bardzo przechwalasz tę lekturę? ;) Znam inne książki, które równie dobrze opisują budowę filtra, jak zrobić i zastosować ;) A tu widzę już chyba kolejny post z tym tytułem ;) No chyba że to Twoja pierwsza książka tematyczna... to zwracam honor i polecam inne lektury.

Ok... mnie by interesował filtr, który usunie rtęć i ołów z wody.

PostNapisane: 12 cze 2015, 11:21 

Ja też znam książki o oczyszczaniu wody na cele przemysłowe, gospodarcze... ale my mówimy przecież o "turystyce" bushcraftowej oraz sytuacji, kiedy masz czas aby kupić filtr do wody i spakować go do plecaka, nim będzie potrzebny. Wchodzisz do sklepu i każdy zachwala swoje... czyli ten za który ma największą prowizję. A tam jest tabelka. Ot co...

Filtrowanie wody w terenie bez niczego ... to już zupełnie inna para kaloszy, wtedy sięgamy po książkę Krzysztofa K., i najlepiej jej wyd. III, które miało premierę kilka dni temu.

PostNapisane: 02 lip 2015, 22:36 

Ja ze sobą wożę na dłuższe wyprawy - szczególnie kamperem - swój filtr. Służy mi już ponad rok i jestem bardzo zadowolony. Można przefiltrować wodę i używać jej do przyrządzania posiłków "na dziko". Polecam specjalistyczne sklepy przy wyborze filtra(np. http://aquai.pl/), żeby kupic cos sensownego na lata, a nie byle badziewie :).

PostNapisane: 30 sie 2015, 09:04 

Dzbanki ciekawe teraz robią. Na http://www.water-house.pl znalazłem swój typ. Z tego co wiem to jest to wytrzymały sprzęt w ogólnym założeniu.

PostNapisane: 18 wrz 2015, 10:29 

a używał ktoś z Was tabletek do uzdatniania wody?? Słyszałem, że też fajna sprawa, ale jakoś osobiście się przekonać nie mogę...

PostNapisane: 23 wrz 2015, 21:55 

ja osobiście używam wojskowych tabletek do uzdatniania wody. Koleżka regularnie podrzuca mi je jak wróci z poligonu :mrgreen: na kilka dni extra sprawa, można pić wodę po przelaniu przez gazę jedna tabletka na litr i po pół godziny nadaję się do picia. U mnie żadne skutki uboczne nie występowały. Co do smaku takiej wody to już inna sprawa. Smakuje jak kranówa w blokach z Tomaszowa Maz. u schyłku komuny rocznik 88 :lol: jednym słowem wali chlorem aż miło . Pewnie po jakiś 20 dniach ciągłego stosowania na surowo bebechy by siadły ale na kilka dni jest ok.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1