Teraz jest 26 wrz 2018, 16:01

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 gru 2014, 15:38 
Założyciel
Założyciel

Hejka,

Chciałbym Wam opowiedzieć jak przygotowałem sobie zabudowę turystyczną w moim VW T4 czyli przekształciłem go na auto wyprawowe ;)
Początkowo samochodzik wyglądał tak:
Obrazek
Obrazek
Rzeczy które na początku w nim zrobiłem to:
zerwanie niebieskiej folii z szyb i zastąpienie jej zupełną czernią (cena około 11 złotych za rolę, ale rolek poszło chyba z 8). Tylne szyby mają troszeczkę jaśniejszy odcień, bo w nocy nic nie było przez nie widać, a często jeżdżę wąskimi uliczkami więc wolałem zachować widoczność. Następnie wymieniłem wykładzinę na gumolit (ok 50 zł) żeby było łatwiej zachować czystość. Następnie zająłem się budowaniem konstrukcji rozsuwanego łóżka i dwóch otwieranych szafek.
Obrazek
Następnie zdecydowałem się na wymianę płyty w drzwiach tylnych i bocznych. Wybrałem cieplejszy kolor, cena trzech drzwi to około 30 zł.
Obrazek
Następnie zamontowałem firanki (35 zł) oraz zmieniłem podsufitkę na przyjemniejszy kolor (30 zł)
Obrazek
Następnie zdecydowałem się na zbudowanie ściany działowej za fotelem kierowcy (w razie awaryjnego hamowania). Tutaj skorzystałem już z roboty profesjonalisty bo takie rzeczy muszą mieć odpowiednie papiery etc. Ścianka postawiona po znajomości, ale normalnie to pewnie z 1,5 kobla by poszło. Następnie zająłem się zamontowaniem oświetlenia led z tyłu i w kabinie (dwa osobne bezpieczniki i włączniki) zamontowaniem wejścia na 220v i dwóch gniazdek. U tapicera zamówiłem sobie 3 gąbki na łóżko (400 zł), zamontowałem zasłonkę plus wykończenia. Efekt końcowy wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
PODSUMOWANIE
Zabudowa przejechała łącznie ok 6000 km, a spałem na niej razem z dziewczyną (160 kg obciążenia łącznie) i spełnia swoją rolę, jednak nie ustrzegłem się pewnych błędów. Gdy na dworze jest bardzo zimno, to po całej nocy strasznie skrapla się ciepłe powietrze na metalowych elementach, więc albo pochłaniacz wilgoci, albo wywalić na suficie kominek.
Łóżko powinno być inaczej zrobione, tak jest okej, ale na dłuższą metę powinno być na linii okien (duża przestrzeń bagażowa pod spodem). I uważam że metalowe, a nie drewniane. Aktualnie zabudowy nie używam więc ją zdjąłem (40 minut roboty, nic się nie uszkodziło) i myślę że na wiosnę przygotuje auto według innego projektu i na pewno się tutaj pochwalę. Na pewno muszę naprawić ogrzewanie postojowe, tylko nie umiem się zebrać do mechanika :P Myślę też nad zrobieniem lepszej podsufituwki i zamontowaniu lepszych lamp i to zrobię na pewno, ale dopiero na wiosnę bo nie mam warsztatu. Przy okazji gdyby na forum był tapicer lub stolarz i chciałby sobie potrenować to mogę dostarczyć auto i materiały plus coś za robociznę :P Jak będziecie zainteresowani, to mogę wrzucić dokładny schemat łóżka, bo jest to bardzo prosty pomysł i nie dość że wytrzymał spanie to wytrzymał też 6 tys km drgań w deaslu.
Co do samego VW T4 to uważam go za dobry samochód wyprawowy bo:
- jeździ dynamicznie, fajnie się nim ciśnie przez miasto pomimo dużych rozmiarów. Trzeba tylko uważać na zakrętach bo łatwo wpada w poślizg.
- na autostradzie też daje radę, bo spokojnie można nim jechać 130-140 (ja tak jeździłem 900 km na strzała)
- jak na swoje wymiary to ma ładne spalanie. Na trasie przy oszczędnej jeździe spada ok 8 litrów, po mieście przy dynamicznej 12-13l.
- pełno części zamiennych i tanie naprawy.
- jak załadujesz na niego tonę, to nie czuć znacznego spadku dynamiki, ale odbija się to na spalaniu i na drodze hamowania. W sumie jak mam tonę na pacę to dalej ruszę z dwójki pod lekką górkę jak się czasem zapomnę.

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 05 gru 2014, 15:58 

Rozwoziłem towar przez wakacje w identycznym samochodzie, i faktycznie bardzo ekonomiczny samochód :)

Co do skraplającej wody, pochłaniacz powinien w zupełności wystarczyć :) w moim punciaku zostawiam taki śmieszny woreczek ze stacji benzynowej i z rana, widać na prawdę widoczną różnicę jeśli chodzi o wilgoć.

Jeśli chodzi o auto, to na prawdę wielkie gratulacje, przykład tego, że z odrobiną chęci i samozaparcia można zrobić coś z niczego :) a jeśli ktoś nie jest wybredny, to takie standardy w zupełności wystarczą. A umiejscowienie łóżka jak i inne błędy, zdarzają się, tak to jest, że dopiero podczas pracy lub po jej wykonaniu zauważamy małe niedociągnięcia.

Jedynie firanki mi nie pasują... no ale to rzecz gustu :)

No i na koniec co do twojej dziewczyny... xD gratulacje, że znalazłeś kobietę, która podziela twoje hobby/pasję, choćby i w małym stopniu :D

PostNapisane: 05 gru 2014, 17:12 
Założyciel
Założyciel

Lupus3000 powiedz mi czy w Twoim T4 obrotomierz szedł w opór, czy w pewnym momencie go odcinało?

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 05 gru 2014, 17:50 

zawsze marzyłem o VW T1, tzw ogórku, w ostateczności o T2. Usiąść za sterami i do USA do San Francisco :D
Fajna bryczka. Podoba mi się.
Powodzenia życzę w "Odpimpowaniu" samochodu.

PostNapisane: 05 gru 2014, 18:01 

W sumie auto nie moje a kierownika, tyrane przez kilku kierowców xD

A co do obrotomierza, to obrotomierz akurat nie działał :P a u ciebie było coś nie tak, szedł na maksa/skakał wskaźnik ??

#Lupus84

Zapewne zahaczyłbyś Route66 :D

Strefa czasowa: UTC + 1