Teraz jest 17 paź 2018, 02:18

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lis 2012, 17:31 

Zauważyłem u siebie wzrost populacji dzików, i jak dwa, trzy lata temu dość ciężko było spotkać jakiegoś osobnika tak teraz przy każdym wypadzie w las spotykam dziczą rodzinkę. Na terenach miejskich też zaczynają latać a na okolicznych polach grasuje tego całkiem sporo. Jak jest w waszych okolicach ?

PostNapisane: 05 lis 2012, 18:31 
Założyciel
Założyciel

Według danych Gus liczebność dzika w roku 2000 wynosiła 118 300 sztuk, a w roku 2011 wyniosła 267 800 sztuk.

Jak kogoś interesuje to cały dokument tutaj:
Klik Strona 159

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 05 lis 2012, 19:17 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

U rodziców, którzy mieszkają praktycznie w lesie (ostatnia posesja na granicy miejscowości) dziki to codzienność.
Pomiędzy posesjami, przy samym płocie codziennie przechodzi stałym szlakiem pewne stadko.
A ogólnie na terenie zdołałem zaobserwować dwie stałe rodzinki, choć zapewne jest ich tam więcej.
Niekiedy wczesnym wieczorem potrafią przyjść pod jakąś posesję pobuchtować sobie.
Człowiek wraca ze sklepu, a na drodze spotyka stado. Raz wracałem z bratem i jego córą - przejść trzeba było. Więc kombinowanie. Ja z psem, więc na pewne ryzyko z nim do przodu, brat z córą z tyłu. Po kilku szczeknięciach, machnięciach i krzyknięciach locha z warchlakami odbiegła. Myśląc, że już git okazało się, że po drugiej stronie w krzakach siedział jeszcze odyniec. Przeleciał przed nami za rodzinką. Dzieciak, myślałem, że wykituje na zawał, a i my nieźle jęknęliśmy. ;)
Niebezpieczne to zjawisko, co tu dużo gadać.

Natomiast winnymi dla mnie są jedynie ludzie. Po pierwsze pieprzone dokarmianie w postaci wywalania jakiś resztek na skraju lasu. Bo zwierzątka są głodne. To powoduje u zwierząt chęć zaglądnięcia głębiej, wśród ulic. Również brak odstraszania dzików.
Ta rodzinka co pod płotem przełazi notorycznie - staramy się je odganiać. Choć i tak nic to nie daje. :/

http://www.vagabundog.pl

PostNapisane: 05 lis 2012, 19:35 

Cytuj:
Według danych Gus liczebność dzika w roku 2000 wynosiła 118 300 sztuk, a w roku 2011 wyniosła 267 800 sztuk.

Jak widać spora różnica

Cytuj:
Niebezpieczne to zjawisko, co tu dużo gadać.

Tak jak piszesz łatwe pożywienie przyciąga je do cywilizacji. Mało tego są jakby coraz bardziej "oswojone" z człowiekiem, znaczy nie boją się. Pół biedy jeśli go widzę to mam czas na jakąś reakcję ale zdarzyło mi się z kumplem przyjść na miejscówkę, szliśmy bez włączonych latarek. Normalna rozmowa itp. Siadamy, gadamy i po jakiś pięciu minutach chrumknięcie prawie przy uchu. Zawału można dostać :D Wycofaliśmy się kilka metrów do tyłu i dzik poszedł w bliżej nieznanym kierunku. Innym razem prawie nie wjechałem na dzika rowerem. Znowu chrumkanie itp tyle że nie wiedziałem z której strony go mam i gdzie się wycofać. Po kilku takich akcjach już się przyzwyczaiłem że dziki latają w około a głosy czy rozpalone ognisko nie robią na nich większego wrażenia.

PostNapisane: 05 lis 2012, 20:22 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

W niektórych województwach już przeprowadzany jest odstrzał. Biorąc pod uwagę przyrost dzików, w całej Polsce owy odstrzał zapewne nastąpi.

PostNapisane: 09 lis 2012, 19:52 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

No, ale taką szablą dostać od odyńca to ja dziękuję. :)

PostNapisane: 09 lis 2012, 20:05 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5WwK_1SFE_8
Dzik ewidentnie sprowokowany ale widać jaką ma siłę.

PostNapisane: 10 lis 2012, 12:02 
Założyciel
Założyciel

Z tego filmiku można wyciągnąć bardzo przydatny wniosek:
Jak masz psa możesz czuć się bezpieczny.

Pewnego razu jak schodziłem z Beskidu Żywieckiego, zagadał mnie pewien Dziadzio i opowiadał o historii regionu. Opowiadał że kiedyś kiedyś do sadu wpadł mu niedźwiedź, zaczął łamać jabłonie i zjadać jabłka. Więc poleciał po sąsiada i czterema psami przegonili misiaka.

"Coś ci powiem... to nie jest trafna myśl. A przecież wiesz, co dzieje się z ludźmi, którzy tracą trafność sądu, prawda? (...) masz patrzeć prosto na to ostrze. To ci pomoże zachować trafność sądu" - George Stark

PostNapisane: 10 lis 2012, 23:19 
Honorowy członek forum
Honorowy członek forum

Pies to naprawdę idealny kompan.

PostNapisane: 01 gru 2012, 19:19 

Witam Mieszkam w Bytomiu(Śląsk koło Katowic) zaraz za moim blokiem jest park na prawdę bardzo mały. Od może 2 lat w tym parku nie wiadomo skąd wzięły się dziki i już są może z dwie rodzinki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1